Młodzi kierowcy, którzy jeszcze nie znaleźli się w sytuacji natychmiastowego skorzystania z koła dojazdowego, często pytają z niepewnością, czy tego typu rozwiązanie jest w pełni bezpieczne. Różne sytuacje mają prawo spotkać nas na drodze, jednak trzeba przyznać, że lepiej wykorzystać koło dojazdowe, niż jechać z przedziurawioną oponą, ryzykując tym samym poważny wypadek i  być może nie tylko nasze życie, ale także życie wszystkich biorących udział w ruchu drogowym.

Dlaczego warto wozić w bagażniku koło dojazdowe?

Wymiana uszkodzonego koła na koło dojazdowe nie trwa zbyt długo. Już po kilku minutach samochód jest gotowy by ruszyć w dalszą podróż. Ale nie do celu naszej planowanej wcześniej wędrówki, tylko do pobliskiego zakładu mechanicznego lub wulkanizacji. Koło trzeba bowiem wymienić jak najszybciej na normalne, ponieważ korzystanie z kół dojazdowych na długich dystansach jest niezgodne z zasadami ruchu drogowego.

Koło zapasowe a dojazdowe  – różnice

Koła dojazdowe w porównaniu do kół zapasowych są znacznie mniejsze i lżejsze, dzięki czemu bardzo łatwo się je transportuje w samochodowym bagażniku. Alternatywnej i pomocnej dojazdówki nie zastosujemy na długi dystans, koło zapasowe już tak. Na kole dojazdowym poleca się jechać jednorazowo i nie dalej, niż około 50 km. Jazda na kole dojazdowym nie jest zbyt wygodna, ale nie o wygodę tu chodzi, a o dotarcie w porę do warsztatu naprawczego w celu zażegnania problemu. W nieoczekiwanej sytuacji możemy użyć wielu kół zapasowych, jeśli tyle akurat mamy pod ręką i jeśli przebitych zostało więcej opon, niż jedna. Z kolei w przypadku koła dojazdowego, do zastosowania dopuszcza się tylko jedną sztukę.

Na co zwracać uwagę, stosując koło dojazdowe?

Gdy stosujemy opony dojazdowe, musimy zwrócić uwagę na ich usytuowanie. Jeśli jest taka możliwość, należy umieścić koła dojazdowe z tyłu. Wszystko dlatego, że w czasie jazdy samochodem może w specyficzny sposób „rzucać na boki”, co jeszcze bardziej zmusza do zachowania większej ostrożności na drodze. Na kole dojazdowym należy jeździć z uwagą i bez nadmiernego wciskania pedału prędkości. Na zakrętach koniecznie trzeba zwalniać. Koło dojazdowe po dotarciu do punku wulkanizacyjnego natychmiastowo może zostać wymienione na właściwe i można dzięki temu jeszcze tego samego dnia udać się w dalszą podróż. Stan polskich dróg stale wymusza na wszystkich kierowcach posiadanie kół dojazdowych w samochodowych bagażnikach. Wymiana koła dojazdowego w wulkanizacji jest stosunkowo tanią usługą.