Zapewne gdyby zadać takie pytanie wszystkim do końca 2019 roku, nikt nie przejmowałby się odpowiedzią. Niestety od początku 2020 roku cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa, która rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Nikt nie wie ile ona jeszcze potrwa i kiedy znów będzie  bezpieczne wychodzenie z domu i spotykanie się ze znajomymi i rodziną. Dlatego większość z nas, do przemieszczania się na dystanse nie do pokonania pieszo, korzysta ze swojego auta. Tylko czy ozonowanie zabija koronawirusa? Naukowcy są zgodni- prawidłowo wykonany zabieg ozonowania, zabija koronawirusa.  

Na czym polega ozonowanie klimy?

Ozon jest to trój cząsteczka tlenu o bardzo silnych właściwościach odkażających. Występuje w gazowym stanie skupienia, co ułatwia mu dotarcie do nawet najmniejszych, trudno dostępnych szczelin. Działa on na zasadzie utleniania związków i mikroorganizmów, przez co stają się one dla nas nieszkodliwe. W bezpieczny i skuteczny sposób pomaga on usunąć bakterie, grzyby, roztocza, wirusy oraz nieprzyjemne zapachy z wnętrza klimatyzacji. Ozon jest nietrwałym związkiem, w związku z czym bardzo szybko oddziaływuje on z otoczeniem do którego został wprowadzony, a jego działanie kończy się w zasadzie w momencie zakończenia procesu ozonowania. Wykonuje się je po gruntownym wysprzątaniu auta i jego zamknięciu. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, niestety- wymaga powtórzenia już po paru miesiącach, zalecane jest przynajmniej dwa razy w roku.

Jak przebiega krok po kroku ozonowanie klimatyzacji?

Po gruntownym wysprzątaniu całej kabiny pojazdu, rozpoczyna się proces dezynfekcji. Auto zostaje szczelnie zamknięte, ale z włączonym silnikiem oraz  klimatyzacją i  maksymalnym nawiewem w obiegu zamkniętym. Temperaturę najlepiej ustawić na minimalną dostępną, gdyż to wydłuży “żywotność” ozonu.  Specjalny generator powoduje rozszczepianie częsteczek tlenu, w wyniku czego powstaje ozon. W ten sposób zostawiamy auto na przynajmniej 30 minut, częściej trwa to około godziny. Czas ozonowania jest zależny od objętości wnętrza kabiny, ale także wydajności generatora. Na koniec dokładnie wietrzymy wnętrze samochodu przez  5- 15 minut. Czynność tę możemy z powodzeniem powtórzyć, jeśli ozonowanie nie przyniosło zadowalających efektów za pierwszym razem.

Ozonowanie – ile to kosztuje?

Profesjonalne ozonowanie klimatyzacji w Poznaniu zaczyna się od już nawet 25 zł. Cena ta waha się jednak najczęściej między 55 a  aż 110 zł. Do ozonowania klimatyzacji i wnętrza auta jak najbardziej można skorzystać z usług specjalisty. Aczkolwiek istnieje możliwość zakupu własnego ozonatora, ich cena waha się wówczas między 200 a nawet 2000 zł. Koniecznie, musimy zwrócić uwagę aby ozonator posiadał dobrej jakości generator o wydajności na poziomie od przynajmniej 7- 10g/h.  Pamiętajmy- aby ozonowanie było skuteczne czy to wobec bakterii czy to wobec koronawirusa- musi ono być przeprowadzone w sposób prawidłowy!