Akumulator jest jedną z najważniejszych części samochodu, ponieważ bez niego nie uruchomimy pojazdu. Akumulator jest niczym innym jak baterią, która przechowuje energię elektryczną. Dlaczego jednak akumulator się rozładowuje? Jak dbać o akumulator oraz jak go ładować, by przedłużyć jego przydatność? Podpowiemy, jak zadbać o swój akumulator.

Czym jest akumulator?

Akumulator to bateria, która przechowuje energię elektryczną za pomocą substancji chemicznych. Akumulator jest elektrochemicznym źródłem prądu, który składa się z ogniw i elektrolitu. Energia przechowywana w akumulatorze używana jest przede wszystkim do rozruchu jednostki napędowej, ale także do podtrzymywania działania urządzeń elektrycznych, gdy silnik jest wyłączony. Akumulator może się rozładować, gdy zapomnimy zgasić światła lub długo będziemy słuchać radia na wyłączonym silniku. Na szczęście, wiele nowych aut posiada funkcję automatycznego wyłączania świateł gdy wyłączymy samochód. Dlaczego jednak zimą kierowcy mają problemy z odpalaniem samochodu? Akumulator traci swoje właściwości wraz ze spadkiem temperatury. Przy temperaturze zera stopni, akumulator traci około 20% swojej pojemności, a w temperaturach ujemnych nawet do 50%.

Żywotność akumulatora

Akumulator, jak na baterię przystało, ma określoną żywotność. Większość producentów określa żywotność swoich akumulatorów na okres około 5 lat. Żywotność akumulatora to jednak bardzo płynna rzecz, ponieważ część akumulatorów wytrzymać może tylko dwa lata, natomiast inne mogą wytrzymać nawet do 10 lat bez potrzeby wymiany. Wpływ na żywotność baterii ma bez wątpienia styl jazdy i użytkowania samochodu. Co jakiś czas, warto podpiąć akumulator do prostownika, w celu podładowania akumulatora. Wysokiej jakości prostownik jest w stanie ocenić procent zużycia akumulatora. Co jeśli musimy jednak wymienić akumulator? Jak wybrać odpowiedni? Podstawowymi informacjami do sprawdzenia jest pojemność akumulatora oraz jego prąd rozruchowy. Parametry te muszą być takie, jak przewidział producent. Ponadto wymiary akumulatora muszą być odpowiednie, by zmieścił się on w wyznaczonym miejscu. Jeżeli samemu nie potrafisz dobrać akumulatora, to zgłoś się do warsztatu samochodowego, gdzie mechanicy dobiorą i wymienią akumulator na odpowiedni dla danego modelu samochodu.

Ładowanie akumulatora

Aby naładować akumulator, trzeba posiadać prostownik do ładowania akumulatorów. Im lepsza klasa urządzenia tym lepiej, ponieważ prostownik wysokiej klasy sam dobierze prąd ładowania, czas trwania ładowania, oraz wyłączy się gdy zakończy proces ładowania. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie prostownika który potrafi określić stan akumulatora. Jak naładować akumulator? Jest co całkiem proste, oto instrukcja krok po kroku:

  • Odłącz akumulator – najlepiej jest go wyjąć z samochodu i postawić w przewiewnym miejscu. Podczas ładowania może się wydzielać wodór, który jest skrajnie wybuchowy. Dlatego nie wolno palić w pobliżu ładującego się akumulatora.
  • Wyczyść klemy i bieguny akumulatora – śniedź osadzająca się na klemach i biegunach doprowadza do zmniejszenia przepływu prądu.
  • Podłącz prostownik do ładowania akumulatorów – nowoczesne prostowniki wystarczy podłączyć do biegunów akumulatora i włączyć. Resztę pracy wykonają same.
  • Akumulator powinien być ładowany około 10 godzin, aby ładowanie było skuteczne.

Warto także pamiętać o tym, żeby nie ładować zamarzniętego akumulatora, ponieważ doprowadzi to do jego zniszczenia. W nowoczesnych autach wyjęcie akumulatora może być niemożliwe, wtedy należy podpiąć prostownik bezpośrednio do klem w samochodzie.