Odpowiedź jest prosta − regularnie, a także zawsze wtedy, gdy zauważymy problem lub jego początki. Najlepiej wybrać się do serwisu co najmniej raz w roku. Nie jesteśmy przecież w stanie wyczyścić klimatyzacji w taki sposób, w jaki czyścimy wnętrze samochodu. Również nie sprawdzimy samemu czy w środku nie ma żadnej usterki lub czy nie doszło do rozwoju drobnoustrojów. Te są szczególnie niebezpieczne nie tylko dla klimatyzacji, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia! Absolutnie nie powinniśmy wdychać ich wraz z powietrzem.

Dlaczego warto serwisować klimatyzację?

Nawet, jeśli w aucie na pozór wszystko gra, i tak powinniśmy co najmniej raz w roku wyczyścić układ i uzupełnić czynnik chłodzący, dla zachowania sprawności i przedłużenia życia klimatyzacji.

Odgrzybianie to nie tylko wytępienie pleśni, ale również dokładne oczyszczenie układu. Aby uniknąć rozwoju nieprzyjaciół, wystarczy regularnie oczyszczać układ klimatyzacyjny. Odgrzybianie, bez względu na metodę: ozonowania lub chemiczną, stosowane jest bowiem również profilaktycznie. Raz w roku to optymalna częstotliwość serwisu, która pomoże nam ochronić klimatyzację przed nadmiernym zawilgoceniem.

Usługi przeprowadzane w serwisie klimatyzacji

Przy każdej wizycie w serwisie powinniśmy wymienić również filtry zapobiegające nagromadzaniu się brudu i wilgoci. Dobry filtr kabinowy zapewni ochronę przed zanieczyszczeniami na następne 12 miesięcy, filtr klimatyzacji (tzw. osuszacz) ochroni z kolei nasz pojazd przed nadmierną wilgocią. Parownik jako najważniejszy element chroniący przed pleśnią wymaga sprawnego filtru kabinowego. Nadmierna ilość brudu utrudnia przecież pracę i zapycha parownik, w wyniku czego nie radzi sobie ze swoimi podstawowymi funkcjami.

Serwis klimatyzacji oprócz czyszczenia i wymiany filtrów sprawdza drożność systemu klimatyzacji. Kontrola temperatury pozwala określić, czy klimatyzacja działa w odpowiednim zakresie temperatur, kontrola odpływu wody zapewnia natomiast ocenę drożności rurki odprowadzającej wodę.

Nabijanie klimatyzacji to kolejny często przeprowadzany zabieg serwisowy. Klimatyzacja wypełniona jest specjalnym środkiem chemicznym, zapewniającym za skuteczne odprowadzanie ciepła. Poprzez proces nabijania uzupełniamy poziom odpowiedzialnego za to czynnika chemicznego HFO-1234yf. Zazwyczaj wykonuje się je rzadziej niż resztę usług serwisowych. Podczas roku tracimy statystycznie około 10% czynnika, dlatego nie musi być uzupełniany tak często.

Jak zadbać o klimatyzację na własną rękę?

Aby uniknąć zbyt częstych i kosztownych wizyt u mechanika, najlepiej dbać o klimatyzację przy codziennej jeździe samochodem. Najlepiej regularnie włączać klimatyzację – nawet w okresie, w którym nie korzystamy z niej regularnie. Po najzimniejszych okresach w roku, wiele kierowców po prostu o niej zapomina aż do wiosny. Aby zachować sprawność, wystarczy odpalić ją na kilkanaście minut tygodniowo. Jeżeli przez bardzo długi czas nie używamy klimatyzacji, sprężarka zastaje, a olej osadza się na jej częściach, przez co po nagłym włączeniu klimatyzacji nie będzie wystarczająco naolejowana. Im dłużej nie używamy systemu chłodzenia, tym szybciej dochodzi również do zanieczyszczeń. Im większa liczba zanieczyszczeń, tym mniejsza wydajność klimatyzacji. Regularne używane klimatyzacji zapobiega także nadmiernemu powstawaniu drobnoustrojów.