Bezpieczne, przestronne i praktyczne – w ten sposób opisuje się SUV-y. Coraz częściej kupują je małe rodziny, gdyż to auta idealnie spełniające ich oczekiwania. O czym należy pamiętać, przed zakupem SUV-a rodzinnego?

Najważniejsze czynniki przy wyborze SUV-a dla małej rodziny

Wybierając rodzinnego SUV-a staniemy przed kilkoma kluczowymi decyzjami.

Ogólna wielkość SUV-a i pojemność bagażnika

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym wielkością pojazdu. Pojemność to kluczowa cecha dla małej rodziny, która tego rodzaju auto będzie wykorzystywać do wszystkiego – od zakupów po wakacyjne wypady. Warto, żeby koło dojazdowe w takim przypadku nie zajmowało całej przestrzeni bagażnika.

Silnik SUV-a rodzinnego – dynamika czy ekonomia?

Następnie, ważny jest wybór jednostki napędowej. Można znaleźć różne silniki – od napędu Diesla, przez silniki benzynowe, aż po nowoczesne napędy hybrydowe. Wybór warto uzależnić od obszaru zamieszkania czy planowanych tras.

Udogodnienia w codziennym podróżowaniu

Oprócz samego typu silnika, istotne są właściwości jezdne. W szczególnych wypadkach przyda się napęd 4 x 4, natomiast, SUVy są projektowane z myślą o jeździe po asfalcie, dlatego mając rodzinę należy raczej sugerować się tym, że auto będzie poruszało się głównie po utwardzonych nawierzchniach. Wspomaganie kierownicy pozwoli manewrować po zatłoczonych ulicach, co jest ważne, gdyż rodzina często porusza się po mieście.

Wyposażenie rodzinnego SUV-a

Oczywiście, należy też zwracać uwagę na cechy uniwersalne takie jak:

  • wyposażenie,
  • poziom bezpieczeństwa podczas potencjalnego wypadku,
  • zużycie paliwa,
  • trwałość,
  • renoma producenta.

Nic dziwnego, że po SUVy często sięgają rodziny. Samochody te mają najważniejszą cechę dla tej grupy – wszechstronność. Pojemne wnętrze jest istotne ze względu na częste podróże z wieloma pasażerami.

Rodzinny suv ma więc być przygotowany na wiele różnorodnych zadań. Jazda nie może odbywać się bez ścisku. Dużo miejsca musi być zarówno z przodu, jak i na tylnej kanapie, zwłaszcza gdy dzieci są małe. W końcu, już same foteliki samochodowe zajmują dużo miejsca.

Nie mniej ważna jest pojemność bagażnika. Muszą się w nim zmieścić bagaże wszystkich podróżnych, a także dodatkowe elementy takie jak: wózek dziecięcy, piłka, czy wanienka do kąpania niemowląt. W związku z tym, warto decydować się na SUVy o pojemności przekraczającej 500 litrów.

Dlaczego warto wybrać SUV-a na rodzinne auto?

Każdy samochód taki jak suv jest masywniejszy, co przynajmniej w teorii wiąże się z bezpieczeństwem. Funkcjonalne, zapewniające komfort jazdy. Są niedrogie w eksploatacji. Wyższe zawieszenie zapewnia lepszą widoczność. Kierowca może szybciej reagować na warunki zmieniające się na drodze.

Aktualnie oferta SUV-ów powiększa się, co nie jest dziwne. Ich producenci widzą, jak wzrosło zapotrzebowanie na tego typu auta. Oferują coraz bardziej unowocześnione wersje, przystosowane właśnie pod kątem rodzin.