Ozonowanie klimatyzacji samochodowej polega na usuwaniu niepożądanych zapachów, bakterii, pleśni, grzybów oraz alergenów z wnętrza auta. Jest to metoda bezpieczna, skuteczna i zgodna z zasadami ekologii. Jest to usługa przeprowadzana przez warsztaty i serwisy klimatyzacji, polecana przede wszystkim alergikom, astmatykom oraz osobom przewożącym na co dzień małe dzieci. Dlaczego? 

Skuteczność ozonowania klimatyzacji 

Ozonowanie to nic innego jak wpuszczenie do wnętrza samochodu ozonu, nazywanego inaczej „aktywnym tlenem”. Ozon wykazuje bardzo silne właściwości odkażające i jest około 50 razy bardziej skuteczny od chloru. Wytwarzany jest przez urządzenie zwane ozonatorem.

Podczas czynności takiej jak ozonowanie klimatyzacji samochodowej, doświadczeni mechanicy wykorzystują urządzenia pozwalające uzyskać prawie 100% efektywności w trakcie odkażania. Ozon jako gaz dociera w każdy zakątek układu klimatyzacji – w tym do wnętrza samochodu. Oczyszczone mogą więc też zostać tapicerka i podsufitka. Każdorazowo moc i czas ozonowania dobierane są pod typ samochodu.

Ozonowanie klimatyzacji jest bardzo skutecznym zabiegiem. Dlaczego jednak jest potrzebne?

Po co wykonuje się ozonowanie samochodu?

Pierwszą oznaką zanieczyszczenia układu jest nieprzyjemny zapach podczas pracy klimatyzacji. Jak wiadomo, działanie klimatyzacji sprzyja powstawaniu sporej ilości wilgoci w kanałach wentylacyjnych oraz namnażaniu się bakterii. Drobnoustroje mogą wywoływać choroby. Regularnie przeprowadzenie ozonowania zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych drobnoustrojów, a tym samym ryzyko zachorowania.

Regularne serwisowanie powinno odbywać się corocznie, najlepiej na wiosnę. Podczas przeglądu klimatyzacji w profesjonalnych serwisach równocześnie wymieniane są filtry kabinowe. Klient ma wobec tego pewność, że z samochodu usunięto wszystkie źródła bakterii.

Ozonowanie klimatyzacji krok po kroku

Ozonator klimatyzacji, lub inaczej generator ozonu, umieszcza się wewnątrz auta, na przednim fotelu pasażera lub podłokietniku. System wentylacji w samochodzie zostaje przełączony na obieg zamknięty.

Nowoczesne ozonatory doskonale wpływają na późniejsze działanie klimatyzacji i wyraźnie poprawiają komfort podróżowania

Czas przeznaczony na ozonowanie klimatyzacji uzależniony jest od rodzaju i nasilenia zapachu, wielkości pojazdu oraz wielu dodatkowych czynników.

W efekcie procesu ozonowania z samochodu znikają uporczywe zapachy, a grzyby, pleśnie,
bakterie i inne mikroorganizmy zostają zneutralizowane.