Aby skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zaleca się zachowanie przede wszystkim społecznego dystansu poprzez ograniczenie kontaktów z ludźmi do potrzebnego minimum. Szczególnie w przestrzeni publicznej, w miejscach gromadzenia się ludzi jest to bardzo ważne. W tym także i w komunikacji miejskiej. Dlatego najbezpieczniejszym środkiem transportu do zakończenia pandemii jest samochód. Ale czy da się go jakoś zabezpieczyć? Jak go ewentualnie zdezynfekować po innych użytkownikach?
Czy ozonowanie jest skuteczne na Covid-19?
Ozonowanie to metoda dezynfekcji klimatyzacji oraz często jednocześnie i kabiny samochodu. Ozon to nietrwała trój – cząsteczka tlenu, która dzięki swojej gazowej postaci jest w stanie dotrzeć do każdej, nawet najmniejszej szczeliny. Ozon bywa trujący, ale jako, że jest on związkiem nietrwałym, bardzo szybko ulega on rozpadowi, praktycznie w momencie zakończenia pracy generatora ozonu. Poprzez utlenianie unieszkodliwia on wszelkie niebezpieczne dla nas związki i mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy czy grzyby. Także zdecydowanie jest to skuteczna metoda ochrony przed koronawirusem. Tylko pod jednym warunkiem: wykonana w poprawny sposób! Dlatego najbezpieczniej jest udać się do profesjonalnego serwisu klimatyzacji i skorzystać z wiedzy i sprzętu osób doświadczonych w tym temacie. Po gruntownym wysprzątaniu całej kabiny pojazdu, rozpocznie się właściwy proces dezynfekcji, który będzie trwał prawdopodobnie około godziny, zależnie od objętości kabiny naszego samochodu oraz wydajności generatora ozonu. Na koniec dokładne wietrzenie wnętrza samochodu przez 5- 15 minut.
Ozonowanie klimatyzacji- ile to kosztuje?
Oczywiście jeśli posiadamy swój własny ozonator, o wydajności od przynajmniej 7 -10g/h możemy pokusić się o wykonanie tego zabiegu samemu. Ich ceny jednakże wahają się od 150 do 2000 zł. Serwisy klimatyzacji w Poznaniu oferują usługę ozonowania już od 55zł. Jeśli chcemy ozonować nasze auto, to zalecane jest wykonanie tego zabiegu przynajmniej 1- 2 x do roku. Natomiast jeśli chcielibyśmy odkażać pojazd wynajmowany na minuty, taksówkę czy autobus- idealnie byłoby odkażać go po każdej trasie, co jak wiemy jest niemożliwe do wykonania z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia.
Jak jeszcze można chronić się przed koronawirusem w samochodzie?
Przede wszystkim warto wyposażyć się na stałe w płyn dezynfekcyjny, oparty na minimum 70% alkoholu. Dzięki niemu będziemy w stanie zadbać o najczęściej dotykane elementy pojazdu, takie jak: klamki, kierownica, drążek zmiany biegów czy też włącznikach świateł i kierunkowskazach. Warto więc dokładnie przeanalizować swoje nawyki, zanim jeszcze wsiądziemy “za kółko”, tak aby wytypować najczęściej dotykane przez nas elementy oraz ich kolejność, tak aby maksymalnie ograniczyć możliwość pozostawienia wirusa na którymkolwiek z nich. Jeśli korzystamy z auta na minuty lub taksówki, warto wyposażyć się w maseczkę przykrywającą usta i nos oraz oczywiście, obowiązkowo jednorazowe rękawiczki ochronne.